Відділення ендоскопії

Київська обласна клінічна лікарня

Езофаго-рН-моніторинг

Дослідження на найточнішому обладнанні в Україні.

Відділення ендоскопії входить до складу Гастроентерологічного центру. Сьогодні ендоскопічне відділення є одним з найсучасніших ендоскопічних відділень у Києві, яке має потужну матеріально-технічну базу і висококваліфікований персонал.

Про послугу

Записатися на прийом

Добова PH-метрія

Езофаго-рН-моніторинг — метод функціонального дослідження стравоходу, який дозволяє визначити наявність або відсутність гастроезофагеальних рефлюксів. Вважається «золотим стандартом» діагностики гастроезофагеальної рефлюксної хвороби. Провідним симптомом является печія та відрижка.

Добова рН-метрія (внутрішньошлункова рН-метрія, Гастроскан) – це метод дослідження функціонального стану верхніх відділів шлунково-кишечного тракту. Він заснований на тривалому (протягом 24 годин) вимірюванні рівня кислотності (рН) безпосередньо в пищеводі, шлунку та двенадцятиперстній кішці за допомогою спеціального збору – ацидогастрометра.

Нормальна кислотність забезпечує достатню продукцію солоної кислоти, а також свою сучасну та скоординовану мишу робочих органів піщеварення. При порушенні цих функцій викликають кислотозалежні захворювання, такі як язвенна хвороба, гастрит, езофагіт.

Техніка проведення обстеження

У відділенні едоскопії Кіївської обласної клінічної лікарні добова рН-метрія проводиться за допомогою сучасного ацідогастрометра. Він складається з рН-зонда – тонкої гнучкої трубки, і портативного реєстратора.

Попередньо горло і ніс обстежуваного обробляються знеболюючим засобом (анестетиком). Потім лікар вводить пацієнтові через ніс рН-зонд. Такий спосіб установки зменшує неприємні відчуття у вигляді блювотних позивів, а також не перешкоджає диханню і прийому їжі. Після проходження носоглотки по команді лікаря пацієнт робить ряд ковтальних рухів для того щоб зонд опинився в стравоході. Кінець зонда залишається в шлунку або дванадцятипалої кишці – в залежності від мети дослідження.

Використовується електрометричний метод визначення рН. 

Дані рН-зонда про кислотності перетворюються в електричний сигнал і передаються на реєстратор (компактну коробочку), підвішений на ремінці через плече. На шкірі пацієнта закріплюється електрод порівняння – для реєстрації контрольного сигналу з постійним рН.

Підготовчий етап проведено, тепер починається саме дослідження –запис показників кислотності протягом 24 годин.

Приймати їжу пацієнт може вже через 40 хвилин після установки ацідогастрометра.

Під час проведення рН-метрії обстежуваному рекомендується обмежити вживання газованих напоїв, алкоголю, томатів, маринадів, чорної кави, кислих продуктів.

Також пацієнтові необхідно вести щоденник, де будуть відображені: зміна самопочуття, час прийому їжі, фізичної активності, час сну і зміни положення тіла, час прийому лікарських препаратів.

Після закінчення дослідження зонд легко витягається. Лікар аналізує отримані дані і через 1-2 дня видає висновок пацієнтові.

Показання до обстеження

  • Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба (ГЕРХ) або занедбаність вмісту шлунку в стравохід.
  • Діагностика ендоскопічно негативної ГЕРБ (відсутність змін слизової стравоходу при виконанні ФГДС).
  • Підозра на внепіщеводние прояви ГЕРХ: болі в грудній клітці, напади задухи, осиплість голосу і ін.
  • Печія, відрижка, кислий присмак у роті.
  • Виразкова хвороба.
  • Хронічний гастрит.
  • Хвороба Золлінгера-Еллісона.
  • Контроль ефективності лікування.
  • Підбір індивідуальної схеми лікування.

Протипоказання для обстеження

〉Відносними протипоказаннями є:

  • перенесене менше 6 місяців тому хірургічне втручання на органах верхніх відділів травного тракту;
  • пухлини, виразки, глибокі ерозії стравоходу;
  • варикозно-розширені вени стравоходу.

〉Абсолютними протипоказаннями є:

  • шлунково-кишкова кровотеча (в тому числі кровотеча з варикозно-розширених вен стравоходу, синдром Меллорі-Вейса). Дослідження не проводиться протягом мінімум 10 днів після його завершення;
  • аневризма аорти;
  • наслідки опіків стравоходу, звуження просвіту і дивертикули стравоходу;
  • гіпертонічний криз, неконтрольована артеріальна гіпертензія;
  • важка форма ішемічної хвороби серця;
  • неможливість носового дихання;
  • важкі форми порушення згортання крові.

Добова pH-метрія дозволяє:

Відносна легкість проведення дослідження і портативність сучасної апаратури дозволяють пацієнтові зберігати звичний рівень активності в процесі всього дослідження.

01

Оцінити процес утворення шлункового соку протягом доби в умовах природної роботи організму, а також зробити висновки про вплив на кислотність різних факторів (прийом їжі, ліків, куріння, положення тіла і т.д.)

02

Виявити факт дуоденогастрального і гастроезофагеального рефлюксу (занедбаності вмісту дванадцятипалої кишки і вмісту шлунку в стравохід), оцінити їх частоту, тривалість і ступінь агресії на слизову оболонку шлунка і стравоходу

03

Оцінити ефективність антисекреторних і іншої терапії

04

Отримати відомості про функціональний стан стравоходу і шлунка, в т.ч. після оперативних втручань

05

Скорегувати режим харчування відповідно до індивідуальних ритмами кислотності шлунка

Наші лікарі

Мельник Дарина Вячеславовна

Мельник Дарина Вячеславовна

Завідуюча відділенням, К.МЕД.Н., Лікар-гастроентеролог-едоскопіст

Задорожній Сергій Петрович

Задорожній Сергій Петрович

Хірург-проктолог вищої категорії

Бездверний Микола Сергійович

Бездверний Микола Сергійович

Лікар-ендоскопіст інтервенційної радіології

Товкач Олександр Васильович

Товкач Олександр Васильович

Лікар-ендоскопіст вищої категорії

Часті запитання

Дослідження безпечно?

Так, проведення дослідження ціком безпечно.

Дослідження болісно?

Дослідження безболісно. Під час установки зонда можуть виникати блювотні позиви. В процесі самого дослідження пацієнт може відчувати певний дискомфорт в носоглотці, а також відчуття чужорідного тіла в стравоході. Дані відчуття не заважають звичайному повсякденному активності і проходять після вилучення зонда.

Як підготуватися до дослідження?
Для виключення можливих протипоказань до дослідження попередньо пацієнту необхідно виконати гастроскопію (ФГДС).

Добова рН-метрія проводиться строго натщесерце – останній прийом їжі за 12 годин до дослідження, за 3-4 години до дослідження заборонено пити і курити.

У деяких випадках лікар скасовує прийом антисекреторних препаратів на час проведення дослідження: інгібітори протонної помпи за 72 години, блокатори H2-гістамінових рецепторів за 24 години, антациди і холінолітики за 12 годин.

У день дослідження після установки ацідогастрометра пацієнт дотримується звичайного способу життя і харчування. У цей день відбувається скасування тюбажей, водних процедур, фізіопроцедур, магнітотерапії, обгортань, саун, лазні, кріосауни.

Чи можливі ускладнення?

Щоб уникнути ускладнень пацієнтові необхідно перед дослідженням повідомити лікаря про своє самопочуття і наявних алергічних реакціях. Попередньо необхідно виконати ФГДС з метою виключення можливих протипоказань до дослідження. У деяких випадках після установки рН-зонда може з’явитися рясне слизової виділення з носа. Це не є приводом для припинення дослідження.

Чому рН-метрія проводиться протягом доби?

Кислотоутворення в шлунку і робота травної системи в цілому носять циклічний характер. Мінімальний цикл роботи шлунково-кишкового тракту – одна доба. Тому тривалість дослідження не менше 24 годин дозволяє отримати максимальний обсяг інформації про функціонування верхніх відділів травного тракту.

Дослідження в нічний час в горизонтальному положенні дозволяє отримати найбільш повну інформацію про функціональний стан стравоходу.

Крім цього, вимір рН протягом тривалого проміжку часу допомагає виявити «слабкі місця» в лікуванні препаратами, що знижують кислотність, і скорегувати дозування і час прийому ліків.

Записатися на прийом

13 + 3 =

Щоб записатися на прийом до лікаря або на діагностику, заповніть форму ліворуч і ми зв’яжемося з Вами у робочий час для підтвердження візиту.

Або телефонуйте за номером:

(066) 362-51-75

(098) 391-02-35

Чекаємо на Ваш візит за адресою:
м. Київ, вул. Багговутівська, 1